A már hatodik alkalommal megrendezett Civil Fórum résztvevőinek száma idén rekordot döntött, minden eddiginél többen voltak kíváncsiak a Fonó Budai Zeneházban 2016. április 23-án rendezett programra.
Az idei Civil Fórumon a közösségeknek adományozható Lang Gusztáv-díjat a győri Cukorbeteg Gyermekeket Támogató Egyesület kapta. Elnökével, Bruszt Lászlóval és dr. Niederland Tamással, az egyesület orvos vezetőjével beszélgettünk az átadás után.
Az idei Civil Fórumon, a program elején, amikor a terem tele volt az ország különböző részeiről érkezett diabéteszesekkel, egyesületi és klubvezetőkkel, adta át a veszprémi Alapítvány a Cukorbetegekért elnök asszonya a Lang Gusztáv-díjakat. Az egyéni díjat Zettwitz Sándor, az ebben az évben 30 éves 77 Elektronika Kft. ügyvezetője, tulajdonosa vehette át. Hatalmas taps kísérte őt, amint felment a színpadra.
A diabétesszel élők száma a világon mindenhol, így Magyarországon is folyamatosan emelkedik. A Magyar Diabetes Társaság által végzett legújabb felmérés alapján jelenleg közel 800 ezer olyan diagnosztizált cukorbeteg él hazánkban, akik már valamilyen gyógyszeres kezelésben részesülnek, 94 százalékuk, vagyis körülbelül 730 ezren 2-es típusú cukorbetegek. Ez hatalmas szám, és azt jelenti, hogy minden 13. ember cukorbeteg!
A IV. században élt kínai orvos és író, Ke Hong tett elsőként említést arról, hogy az ételmérgezést, hasmenést higított széklet beöntésével gyógyították. Ezt hívták „sárga leves”-nek. Európában a XVII. században tehenek bélpanaszait kezelték ezzel a módszerrel, majd 1958-ban dr. Ben Eiseman ismertetett egy esetet, amikor páciensének álhártyás bélgyulladását sikerült egészséges emberből nyert, folyékonnyá tett széklet beöntésével meggyógyítani.
Otthonunkban leggyakrabban akut sebekkel találkozunk. Ezek lehetnek horzsolt, vágott, metszett, szúrt, harapott, zúzott, roncsolt, de ide tartoznak a kémiai anyagok által okozott sérülések is. Előfordulhatnak savas vagy lúgos vegyszerek által okozott sebek, valamint égési és fagyási sérülések is.
Az ember társas lény. Ezt elsőként Arisztotelész jelentette ki i. e. 350 körül. Bizonyára sokan reagálnak erre a kijelentésre így: már Arisztotelész…? Ha ilyen régi ez az elmélet, akkor bizonyára igaz. Mások azonban épp a kijelentés „életkora” okán csóválják a fejüket: a tudomány mára meghaladta ezeket az ősrégi tanokat.
Nemrég egy előadásra mentem, és odafelé azon gondolkodtam, mi újat lehet mondani cukros témakörben azoknak, akik naponta foglalkoznak cukkerekkel. Látogatják őket, ellátják őket, beszélgetnek velük, mérnek ezt, mérnek azt… Azután egyszer csak felötlött bennem a kérdés – oké, de vajon ismerik-e őket? Nem úgy, mint a szomszédot, aki reggelente krákogva ébred, és mindig hangosan csapja be az ajtót, hanem úgy igazából…
Átütő pozitív tendenciák láthatók a magyarországi cukorbeteg-ellátásban: 5800 elkerült halálozás évente, harmadával csökkent infarktus- és negyedével kisebb stroke-veszély, kevesebb amputáció és kevesebb kórházban töltött idő – derül ki a Magyar Diabetes Társaság elmúlt 15 esztendőt átfogó, nagyszabású DIABETES EPI projektjének kutatásából. Mindez olyan időszakban, amikor alig félmillióról közel 800 ezerre nőtt hazánkban az ismert cukorbetegek száma.
Tiszteletteljesen elhalkult a nézőtér, amikor Pázmán Zoltánné Juszcsák Rózsa nevét felolvasták a Joslin-díj átadásának ünnepségén, a Budai Fonóban, hiszen le a kalappal az előtt, aki 56 éve él diabétesszel.
A „diabetikus” élelmiszerjelölést megszüntető EU-rendelet 2013. június 29-én jelent meg, és 2013. július 20-án lépett hatályba. A jogszabályt 2016. július 20-tól kötelező alkalmazni, vagyis az elmúlt három év alatt lehetett felkészülnünk az átállásra.
Az ételek, italok élvezetéhez sokak számára az édes íz elválaszthatatlanul hozzátartozik, hiszen ez velünk született emberi tulajdonság. A kedvelt ízt az élelmiszerek előállítása során a leggyakrabban még ma is cukor felhasználásával érik el. Az azonban kevésbé ismert tény, hogy a cukornak édesítő szerepén túl számos technológiai funkciója van az élelmiszergyártásban. Hozzájárul például a termékek állagának, színének kialakításához, de egyike a természetes tartósítószereknek és az erjesztéssel, kelesztéssel, savanyítással készülő élelmiszerek (például kelt tészták, alkoholos italok) szinte elképzelhetetlenek nélküle. Azon esetekben, ha a cukrot valamilyen okból édesítőszerre cseréljük, az ízen túl ezeket a szempontokat is figyelembe kell venni.
„De már azt, hogy Deák Ferenc ezt a czukorból csinált jeget szopogassa, ugyan el nem hiteted velem” – tamáskodik Mindenváró Ádám Jókai Mór Jocus és Momus című 1888-as anekdotagyűjteményében, amikor Jóska öccse elviszi az államférfi kedvenc fagylaltozójába. Ekkor már mintegy 200 év telt el, hogy osztrák közvetítéssel Magyarországon is megjelent a „hideg nyalat”.
2016. július 24. és 31. között ötödik alkalommal rendezik meg a cukorbetegek futsal-Európa-bajnokságát – Portugáliától Üzbegisztánig 16 ország csapatai küzdenek meg egymással, hogy bebizonyítsák, a sportban sincs helye a diszkriminációnak. A házigazda Bosznia-Hercegovina, a mérkőzéseknek pedig Szarajevó ad majd otthont. A 2012-ben indult DiaEuro célja, hogy felhívja a figyelmet: megfelelő terápiával, gyakori vércukorméréssel és aktív testmozgással cukorbetegen is lehet teljes életet élni.
A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét! A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!