A diabétesz és szövődményeinek kialakulásában nagy szerepe van az oxidatív stressznek. Ezt a fogalmat 1985-ben Helmut Sies német kutató vezette be az orvosi köztudatba azonos című könyvével. Ebben írja le az oxidációs stresszt mint a szervezetben zajló oxidációs folyamatok és az ezek megakadályozását végző antioxidánsok közötti egyensúlynak az előbbiek javára történő felborulását.
A rendszeres testmozgás csodákat tesz az emberi szervezettel, a cukorbetegével különösen! 2-es típusban a legjobb gyógyszer, 1-es típusban pedig segít az érszövődmények megelőzésében. Mégis kicsit „mostohagyermeke” a terápiának, és a lapban is kevesebbet foglakozunk vele, mint amennyit a fontosságánál fogva érdemelne.
A Team Blood Glucose non-profit szervezet, amely az Egyesült Királyságban működik. Mottója: „Túlteljesíteni a cukorbetegséget”; célja pedig, hogy az 1-es és 2-es típusú cukorbetegeket, valamint a 2-es típusú diabétesz által veszélyeztetett személyeket támogassa, hogy mozogjanak, kezeljék állapotukat, illetve megelőzzék a betegség kialakulását.
Az előző számban arról írtunk, milyen lelki folyamatok játszódnak le a diabétesz diagnózisa után a diagnosztizáltban és családjában. Tágítsuk most a kört, nézzük meg, milyen gondolatok kavaroghatnak a tágabb környezet fejében (…és adjuk oda nekik ezt a cikket)!
A magas vércukorszint az egész szervezetben gyengíti a fehérvérsejtek aktivitását, a szövetek regenerálódását és a fertőzések elleni védekezést. Ezzel kedvező közeget biztosít a kórokozók megtelepedésének, így egy egyszerű otthoni baleset is súlyos következményekkel járhat.
2016 tavaszán 20. alkalommal került sor a Juvenilis Diab Help (JDH) Alapítvány által szervezett és támogatott edukátorképző tanfolyamra a Gánt-Bányatelepen lévő Fecskepalotában. A résztvevők az ország minden tájáról érkeztek. Közülük többen már eddig is elkötelezetten segítették a diabéteszeseket például táboroztatással, diabétesznap szervezésével.
A 70 éves kaposvári Tóth Tibornak eszébe sem jutna megszépíteni az adatokat. – Fegyelmezett, pontos ember vagyok – ezzel a tőmondattal jellemzi önmagát…
– Negyvenöt évnyi cukorbeteglét után kijelenthetem: vannak pozitívumai annak, hogy cukorbeteg vagyok! – Ezzel a meglepő mondattal kezdte a beszélgetést Terlaky Edit kaposvári nyugdíjas matematika-fizika szakos tanárnő, amikor tavaly, a budapesti Civil Fórumon interjút kértem…
2016. március 6-án, életének 76. évében elhunyt Soós Tibor, a Szombathelyi Cukorbetegek Egyesületének Lang Gusztáv-díjas edukátora, a legvidámabb cukorbeteg, aki mindenkinek mosolyt tudott varázsolni az arcára, sőt a lelkébe, elment közülünk. Biztos vagyok benne, hogy március óta az angyaloknak jobb kedvük van a mennyországban. Köszönünk mindent, Tibor! Rád emlékezve álljon itt egy részlete annak az előadásodnak, amelyet lapunk Civil Fórumán tartottál.
A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét! A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!