Szerző: Kicsák Marian Feltöltés dátuma: 2015.12.21.

Töltsük fel a kamrát!

Ismerik a tücsök és hangya meséjét La Fontaine-től? A hangyához hasonlóan nyáron és ősz elején érdemes átgondolnunk, mit tegyünk az éléskamránkba (manapság a fagyasztószekrénybe is). Melyek azok a zöldségek, gyümölcsök, amelyekből befőttek, dzsemek, savanyúságok készíthetők, a kertben termő vagy piacon vásárolt friss fűszernövényeket hogyan tartósítsuk?

Illusztráció

La Fontaine: A tücsök és a hangya

Mit csinált a Tücsök nyáron?
Csak muzsikált hét határon.
Aztán jött a tél a nyárra,
s fölkopott a koma álla.
Szomszédjában élt a Hangya.
Éhen ahhoz ment panaszra,
s arra kérte, egy kevéske
búzát adjon neki télre.
„Búzát? – szólt a Hangya sógor. –
Már ez aztán sok a jóból!
Tél elején sincs búzád már?
Hát a nyáron mit csináltál?”
„Mit csináltam? Kérem szépen,
muzsikáltam – szólt szerényen
Tücsök mester. – Aki kérte,
nótát húztam a fülébe!”
„Nótát húztál, ebugatta?
No hát akkor – szólt a Hangya –
járd el hozzá most a táncot!
Jó mulatságot kívánok."

(Rónay György fordítása)

A házi készítésű élelmiszerek értéke sokszor nemcsak az ízükben, hanem a külsejükben is rejlik. Érdemes időt szánni arra, hogy igazán ízletes és különleges kompótokat és savanyúságokat készítsünk, amelyek szépen becsomagolva akár ajándékba is adhatók. Ha kockás, pöttyös vagy csipkeszélű fedőkkel díszítjük az üvegeket, netán kis mintás anyagokkal borítjuk az üvegtetőt, egészen biztosan örömet szerzünk a megajándékozottnak.

A legtöbben már tavasszal elhatározzuk, hogy okos hangya módjára gondolunk a télre, készítünk szörpöket, lekvárokat, gyümölcsbefőtteket, savanyúságokat. Ha marad időnk, talán még fűszerolajakat is elteszünk. Egész nyáron és kora ősszel hétről hétre van lehetőségünk újabb és újabb „hangyaszorgalomra”. Kisebb-nagyobb mennyiséget betárolhatunk a hosszan elálló zöldségekből és gyümölcsökből is, mint amilyen a vöröshagyma, fokhagyma, burgonya, sárgarépa, petrezselyemgyökér, cékla, zeller, alma, körte. Ne feledkezzünk meg az olajos magvakról (dió, mák) vagy szárazhüvelyesekről sem (szárazbab, lencse).

Így ősz elején még van lehetőségünk, hogy egy-két finomságot elkészítsünk télire. Ha valóban vitaminoktól, ásványi anyagoktól duzzadó éléstárat szeretnénk átmenteni a vitaminban szegényebb hónapokra, gondosan válogassunk a friss, kifogástalan minőségű gyümölcsök és zöldségek között!

Illusztráció

Vegyes vágott savanyúság

Hozzávalók:

  • 2 kg káposzta,
  • 1 kg piros húsú paprika,
  • 1 kg zöldpaprika,
  • 1 kg sárga húsú paprika,
  • 2 kg uborka, 3 nagy fej hagyma,
  • 50 dkg sárgarépa,
  • 2 kg cukkini,
  • 1 l fehérborecet,
  • 5 dkg cukor (ezt a kevés cukrot beletehetik akkor is, ha cukorbetegek fogyasztják),
  • 2-3 babérlevél,
  • 1 evőkanál egész bors,
  • 1 mokkáskanál nátriumbenzoát,
  • 4 csokor kapor,

A káposztát megtisztítjuk, és hosszú szálasra gyaluljuk. A paprikákat megmossuk, kicsumázzuk, és vékony karikára vágjuk. Az uborkát megmossuk, és héjával együtt karikákra gyaluljuk. A hagymát megtisztítjuk, vékony karikára vágjuk. A sárgarépát megtisztítjuk, legyaluljuk. A cukkinit megmossuk, és fél cm vastag szeletekre vágjuk. Ezután a zöldségeket enyhén megsózzuk és 1 óra hosszat hagyjuk a sóban állni.

Három liter vízhez hozzákeverjük az ecetet, a cukrot, beletesszük a babérlevelet, a borsot, és felforraljuk. A zöldségeket kinyomkodjuk a sós léből, és egy nagy edényben alaposan összekeverjük, majd leöntjük az ecetes lével. Konyharuhával letakarjuk, és másnapig állni hagyjuk. Leöntjük a levet, a salátát üvegekbe tömködjük, nem túl szorosan. A leszűrt levet a tartósítószerrel ismét felforraljuk, hagyjuk teljesen kihűlni. Ráöntjük a salátára, tetejére teszünk fél-fél csomag kaprot, és szorosan lekötjük, majd hűvös helyen tároljuk.

Házi ételízesítő

Hozzávalók:

  • 1 kg sárgarépa,
  • 50 dkg petrezselyemgyökér,
  • 25 dkg zeller,
  • 25 dkg karalábé,
  • 25 dkg kelkáposzta,
  • 50 dkg paradicsom,
  • 50 dkg édeskáposzta,
  • 50 dkg karfiol,
  • 25 dkg vöröshagyma,
  • 25 dkg zöldpaprika,
  • 1 csomó zellerzöld,
  • 1 csomó petrezselyemzöld

A zöldségeket megpucoljuk, megmossuk, majd késes betétes robotgéppel mindent felaprítunk. A zöldségeket jó alaposan elkeverjük 50 dkg sóval és azonnal beletesszük a tisztára mosott üvegekbe és lezárjuk. Lehet só nélkül is elkészíteni. Ebben az esetben, kis adagokban a fagyasztószekrényben kell tárolni.

Szárított zöldségek

A sárgarépa, a zeller és a petrezselyemgyökér szárítása szintén praktikus megoldás lehet. Ha ragaszkodunk a saját termesztésű leveszöldségekhez, de nincs kamránk, ahol tárolhatjuk a friss gyökérzöldségeket, akkor készítsünk belőle saját fűszerkeveréket. Aprítsuk fel a sárgarépát, petrezselyemgyökeret, zellert nagyon apró darabokra, szinte morzsákra egy éles késsel. Akár hagymát is tehetünk bele szintén apróra szeletelve. Meleg sütőbe tegyük bele a sütőpapírral bélelt tepsire kiszórt aprólékot. Ha nem sütjük, csak a meleg sütőben hagyjuk megszáradni, akkor szárított zöldségek formájában sokáig tárolhatók. Levesbe, salátákra szórva, húsokhoz igen ínycsiklandozó kiegészítő lesz!

Illusztráció

Fűszernövények

A fűszernövényekkel is legyünk kreatívak. Varrjunk konyharuhából zsákokat, majd töltsük meg fűszernövényekkel. Száríthatjuk levegőn, de mélyhűtőbe téve is tartósíthatjuk. Ha a friss zöldfűszerek ízét, zamatát, illatát meg akarjuk őrizni, az is kitűnő módszer, ha fűszervajakat készítünk. Ekkor az alaposan megmosott fűszernövényeket éles késsel nagyon apróra vágjuk. Például kaprot, bazsalikomot, tárkonyt, zsályát, kakukkfüvet, petrezselyemzöldet, majoránnát. A szobahőmérsékletű vajat habosra keverjük, majd ebbe szórjuk az apróra vágott fűszernövényeket. 20 dkg vajhoz ízlés szerint 1-2 teáskanálnyi vágott zöldfűszert keverjünk. Kisebb dobozokba téve lefagyasztjuk. Formálhatunk belőle hengert vagy tölthetjük jégkocka tartóba, és így fagyasztjuk le.

Felhasználás előtt szobahőmérsékletűre felengedjük, ízesíthetjük őrölt borssal, zúzott fokhagymával, kevés sóval, citromlével. De ízesíthetjük fagyasztás előtt is a vajkrémet.

Bazsalikomos vajkrémet télen párolt zöldségekre, zöldséges tésztákra olvaszthatunk. A rozmaringos vajat kínálhatjuk rostonsültekhez, nyúlhoz, vadhúsokból készült ételekhez, héjában sült burgonyához. A tárkonyos vaj szárnyashúsokhoz illik jól, de sós tészták tölteléke is lehet. A kapros vajat rostonsült halakhoz, héjában főtt burgonyához vagy párolt zöldségekhez adhatjuk.

Bazsalikomos vajkrém elkészítése

20 dkg vajat habosra keverünk. 1 mokkáskanálnyi sót, kevés őrölt borsot, 1 kiskanálnyi vágott bazsalikomot, 1-2 gerezd zúzott fokhagymát keverünk bele. Kis dobozba téve a mélyhűtőben tároljuk felhasználásig, vagy 10 percre hűtőszekrénybe tesszük, hogy jól formálható legyen, majd rudat formálunk belőle, és folpackba tekerve lefagyasztjuk.

Konzervparadicsom nélkül nem érdemes a télnek indulni!

Szezonon kívül is élvezhetjük a nap érlelte paradicsomok zamatát, ha most üvegbe zárjuk. Csak beérett, ízletes alapanyagot használjunk! Ha van kéznél saját készítésű konzervparadicsom, sokkal könnyebbé tehetjük az életünket, amikor gyors és egészséges ételeket szeretnénk készíteni. Jól alkalmazható levesekbe vagy ragukba. Bazsalikommal vagy más zöldfűszerrel tarkítva pizzára, húsokra, tésztákra mártásként használhatjuk.

A konzervek készítéséhez érdemes a paradicsomot meghámozni. Ehhez lábasban vizet forralunk. Amikor már lobogva forr, takarékra vesszük alatta a lángot, és kanállal, egyesével elkezdjük a szélén sorban belerakni a paradicsomokat. Amint körbeértünk, ugyanebben a sorrendben másik tálba szedjük őket. Fontos, hogy a forró víz teljesen ellepje a paradicsomokat, és akkor is forrásban maradjon, amikor a belerakott paradicsomok némileg lehűtötték. Kihűlés után könnyedén lehúzhatjuk a leforrázott paradicsomok héját.

Paradicsomlé készítése egyszerűen

Lehúzzuk a héját, kivágjuk a szárnál található zöld részt, és nagyobb cikkekre vágjuk, s feltesszük főni. Időnként megkeverve addig főzzük, amíg jól ki nem engedi a levét, és szét nem kezdenek esni a darabok. Ezt követően botmixerrel simára turmixoljuk. A kész lét újra felforraljuk, majd előkészített üvegekbe töltjük. Kevés tartósítószert szórunk az üveg tetejére, és lezárás után száraz dunsztban hagyjuk kihűlni. Kiváló üdítőital, valamint olyan ételekhez való, amelyekhez sűrűbb, szószosabb állagú paradicsomra van szükség. Különösen sűrű lét kapunk ezzel a módszerrel, ha Lucullus vagy más, kimondottan rostos fajtájú paradicsomból készítjük.

5 kg paradicsomból kb. 4 liter lé készíthető.

Fűszeres, zöldséges paradicsomlé

Hozzávalók:

  • 5 kg paradicsom,
  • 50 dkg alma,
  • 50 dkg sárgarépa,
  • 10 dkg fehérrépa,
  • 30 dkg zeller,
  • 50 dkg vöröshagyma,
  • energiamentes édesítőszer,
  • 4-5 babérlevél,
  • 1 evőkanál őrölt kömény,
  • 1 evőkanál mustármag,
  • 1 evőkanál fehér bors

A paradicsomot és az almát meghámozzuk, a zöldségeket megtisztítjuk. Mindet felaprítjuk, összekeverjük. Ízesítjük a fűszerekkel, és annyi vizet ráöntve, hogy a zöldségeket ellepje, főzni kezdjük. Amikor minden megpuhult, a babérlevelet eltávolítjuk és az egészet botmixerrel pépesre turmixoljuk. Ha szükséges, vízzel hígítjuk. Ismét feltesszük főni, felforraljuk. Ezután forrón üvegekbe töltjük, kevés tartósítószert szórunk a tetejére és dunsztba tesszük.

szerzo

Kicsák Marian

Az Orvostovábbképző Egyetem Egészségügyi Főiskolai Karának dietetikai szakán 1990-ben szerzett kitüntetéses diplomát, 1996-ban egészségügyi szakoktatói diplomát. Jelenleg Nyíregyházán, a Jósa András Oktatókórházban dolgozik. Több mint két évtizede rendszeresen, sikerrel végzi a cukorbetegek terápiás célú oktatásával kapcsolatos feladatait. Több, betegeknek szóló könyv, tájékoztató füzet szerzője, társszerzője.

Megjelent a diabetes2015/4. számában

Rendelje meg a Diabetes című betegtájékoztató kiadványt, és féláron adjuk mellé a Diabetes különszámokat és a Hypertonia Magazint!
(Legfeljebb 3 db-ot)

 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!