Diabétesszel 6500 méteren

Nincs lehetetlen

Illusztráció
Nincs lehetetlen

Magyar cukorbeteg a Mount Everesten

Nincs lehetetlen

Soós István vagyok, az első ember a világon, aki a Mount Everestre, 6500 méterig, feljutott inzulinos cukorbetegként. (Szeretném leszögezni, csakis tisztelt kezelőorvosaim kérésére írok erről az egyedülálló teljesítményről, mert szerintem kellő kitartással, vasakarattal, és ami a legfontosabb, lemondással majdnem mindenki ott lehetne a helyemben.) Teljesítményem annyiban nagy dolog, hogy megint egy magyar mutatta meg a világ egészséges és beteg embereinek, hogy meg lehet csinálni valamit, amit eddig úgy tartottak számon, hogy csak teljesen egészségesek tudják teljesíteni!

 Tovább
Berni, Flóra és Bence

Berni, Flóra és Bence

Kellemes szombat délelőttünk volt a közelmúltban: kisebbik gyermekemmel Litéren jártunk látogatóban. A Veszprémhez közeli faluban egy meseház kapuján csöngettünk − volna, de már parkolás közben elénk sietett Berni és Bence. Valójában csak Berni sietett, Bence édesanyja karjaiban méltatlankodott, ami teljesen érthető, hiszen a tízóraiját zavartuk meg.

 Tovább

Jogszabályok és lehetőségek – II.

Szerző: Dr. Strényer Ferenc

Az utóbbi évtizedek forradalmi változást hoztak a cukorbetegek kezelésében, a vércukor-önellenőrzés a mindennapok részévé vált. Magyarországon a legelterjedtebb inzulinkezelési formák változatlan ingyenessége mellett a biztosító 2012 óta az intenzív formában adott inzulinanalógoknak nemcsak a bevezetését, de a kezelés fenntartását is bizonyos feltételekhez köti. A tablettás kezelés esetén az újabb kezelési módok alkalmazása szakorvosi javaslathoz kötött. A cukorbetegek jogosítványmegújítását is rendelet szabályozza. A súlyos fogyatékosságnak minősülő diabétesz kapcsán igényelhető adókedvezmény igénybevételéről külön jogszabály rendelkezik. Az V. Civil Fórumon elhangzott előadásom alapján készült rövid összegfoglalóm remélhetőleg segít eligazodni a cukorbetegséggel kapcsolatos legfontosabb törvények, rendeletek útvesztőiben.

 Tovább
Így látja a háziorvos

Így látja a háziorvos

A 2-es típusú diabétesz komplex, több szervrendszert érintő krónikus betegség, amely a betegség előrehaladtával súlyos szövődmények kialakulásához vezethet. Bár a tudomány mai állása szerint a diabétesz nem gyógyítható, egyre több lehetőség van mind az orvosok, mind a betegek kezében az időben történő felismerést és a korszerű kezelést illetően. Azt, hogy a betegség lefolyása milyen gyors, kialakulnak-e a jól ismert szövődmények, alapvetően meghatározza a páciens edukációja és partnersége az őt gondozó csapattal.

 Tovább
Méry – az új meghatározó piaci szereplő

Méry – az új meghatározó piaci szereplő

Ötéves története alatt, 100 százalékban magyar háttérrel, a betegek érdekében megvalósított újításaival alaposan megbolygatta a hazai vércukorszintmérés piacát a 2010-ben megjelenő MÉRY termékcsalád. Ennek eredményeként ma már minden negyedik inzulinos beteg valamelyik MÉRY eszközt használja. Az egyedülálló sikerekről, a magyar háttérről kérdeztük Tímár Bélát, a forgalmazó Di-Care Zrt. vezérigazgatóját.

 Tovább

Sebápolás

Sorozatunk célja, hogy tanácsokat adjunk a cukorbetegséghez kapcsolódó szövődmények megelőzéséhez, gyógyításához. Minden személy felelős önmaga állapotáért, ezért fontos az önvizsgálat, az intő jelek figyelése, valamint a terápiás utasítások pontos betartása. 10 perc odafigyeléssel évei száma növekedhet és végtagjai megmenthetők!

 Tovább
Hatvankét évesen tanult meg autót vezetni

Joslin-díjasok

Hatvankét évesen tanult meg autót vezetni

A püspökladányi Bottainé Révész Anna 71 éves, de tízet simán letagadhatna. Csinos almazöld blézerben jelent meg a Joslin-díjátadón, aranyfüggők csilingeltek a fülében, ahogy beszélt. Az első szakmája női szabó volt, mindig szerette a szépet. Amikor belefáradt a varrásba, gondolt egyet, és leérettségizett, elvégezte a közgazdasági szakközépiskolát, megtanult könyvelni és belső ellenőrként elhelyezkedett a MÁV-nál, onnan ment nyugdíjba. A varrás hobbiként maradt meg az életében, a lánya, a két unokája meg a barátnők, ha megkérik átalakításra vagy valami egyedi darab elkészítésére, szívesen megcsinálja.

 Tovább
Több mint edukáció

Több mint edukáció

Itt nemcsak engem szúrnak? Én is ugyanazt fogom enni, amit a többiek? E hitetlenkedő kérdéseket pöttöm gyerekek tették fel 2015. május 29-én: frissen felfedezett 1-es típusú diabéteszes gyermekek szülei számára rendezett edukációs hétvégét a győri gyermekdiabétesz-gondozó és a győri Cukorbeteg Gyermekeket Támogató Egyesület Zirc közelében, Szépalmán a Sanofi, a Magyar Diabetes Társaság, a 77 Elektronika, a Medtronic és a Roche támogatásával.

 Tovább

Olvasónk kérdezte

A cukorhelyettesítő anyagok felírásáról és használatáról

Szerző: Dr. Strényer Ferenc

A fructosum cukorpótlót a háziorvos milyen időközönként írhatja fel receptre? Inzulinos cukorbeteg vagyok, a HumulinM3-t naponta kétszer adom. Háziorvost váltottam. Az előző minden hónapban felírta nekem a fructosumot, a mostani azt mondja, hogy évente csak kétszer adható receptre. Mi az igazság?

 Tovább

Mit igyon a cukorbeteg, ha sportol?

A rendszeres testmozgás mindenki számára fontos, de cukorbetegség esetén különösen nagy jelentősége van, hiszen amellett, hogy javítja a közérzetet és az életminőséget, pozitív hatással van a testtömegre, kedvező a csontok, ízületek egészsége és a keringés szempontjából; javítja a szervezet inzulinérzékenységét is, vagyis nagymértékben hozzájárul az egészséges szénhidrát-anyagcsere eléréséhez.

 Tovább
A komótos étkezés és a hagyományos ízek védelme

A komótos étkezés és a hagyományos ízek védelme

Szerző: Kicsák Marian

Ahogyan az élet felgyorsult a közlekedés, a munka világában, úgy az étel iránti éhségünket is minél gyorsabban akarjuk csillapítani. Nincs idő vásárolni, pláne megtermelni az élelmiszert. Vannak, akik úgy vélik, nem kell erre időt szánni, hiszen „remek” kész, félkész ételek vannak, és nagy a gyorséttermek kínálata. Tényleg ennyire nem számít már, hogy mit és milyen körülmények között eszünk?
Az étkezésre fordított idő nem felesleges időtöltés. Ahogyan az étel sem kizárólag „üzemanyag” a szervezet számára. Az étkezés öröm. A jól megválasztott étel táplálja testünket, védi egészségünket. A társaságban való étkezés sokszor a nap fénypontja. Amennyiben egyedül étkezünk, az étel ízletesebbnek tűnik szépen terített asztalnál.

 Tovább
Recept-sarok

Recept-sarok

1 adag tápanyagtartalma:
Energia Fehérje Zsír Szénhidrát
99 kcal 2 g 8 g 7 g
 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!