Eljött a sütőtökszezon!
A sütőtök alacsony energiatartalma és könnyű emészthetősége miatt igazi áldás az anyagcsere-betegségekben szenvedők számára. A diabéteszeseknek azonban egy dologra oda kell figyelniük: a glikémiás indexe magas!
A sütőtököt az országban – igaz, kis területen – már több évszázada termesztik. A banántök termesztése újabb keletű. A sütőtök tápanyagban gazdagabb, mint a főzőtök, felhasználhatósága is sokoldalú. Fogyaszthatjuk sütve, ivóléként, az ifjabb nemzedék bébiételként, de a modern gasztronómiában is kiemelkedő szerepet kapott. Értékét a nagy karotintartalom (3,8 mg/100 g), a 30 mg/100 g C-vitamin-, valamint a nagy kalcium- és foszfortartalom adja.
Magyarországon háromféle sütőtököt termesztenek.
- Nagydobosi: középerős, erős hajtásrendszert fejlesztő fajta. A termés lapított gömb, a héj világosszürke, a hús narancssárga. Egy-egy termés átlagtömege 4–8 kg. Jól tárolható.
- Kiszombori: erőteljes hajtásrendszert fejleszt. Termései enyhén megnyúlt gömb alakúak. Terméshéja fehéres szürke. Húsa narancssárga. Tenyészideje rövidebb, húsa vastagabb, mint a nagydobosi fajtáké. Friss fogyasztásra, de még inkább feldolgozóipari célra termeszthető. Egy-egy termés átlagtömege 4–6 kg.
- Orange vagy kanadai: középerős növekedésű. Termése megnyúlt körte alakú. A terméshéj színe éretten sötétnarancs. Hússzíne megegyezik az érett termés héjszínével. Friss fogyasztásra, esetleg feldolgozásra alkalmas. Viszonylag rövid ideig tárolható. Termésének átlagtömege 2–4 kg között változik.
Kedvenc sütőtökös receptjeim
- Recept: Parázsló sütőtökpüré vöröscurry-mártással és rozmaringos grillkolbászkákkal
- Recept: Bársonyos, gyömbéres sütőtökleves
- Recept: Sütőtökös zabtallér fehér csokival