Diabétesz Világnap 2014

„Kék reggeli”

Illusztráció
Diabéteszes történetek könyve

Harc a megbélyegzés és a hátrányos megkülönböztetés ellen

Diabéteszes történetek könyve

A Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) a szeptemberi ENSZ-csúcstalálkozó alkalmából kiadott egy könyvet, amellyel a Cukorbetegséggel élők jogainak és felelősségének nemzetközi chartájára kívánta irányítani a figyelmet. A szóban forgó kiáltványt a világszervezet 3 évvel korábban fogalmazta meg, hogy elismerje a diabéteszesek munkahelyükön, helyi közösségekben és mindennapi életük során folytatott küzdelmét a hátrányos megkülönböztetés ellen, amelyhez sok helyütt a törvények is asszisztálnak.

 Tovább
Az inzulin támogatásának feltételei

Olvasónk kérdezte

Az inzulin támogatásának feltételei

Szerző: Dr. Strényer Ferenc

Az inzulin TB-támogatásával kapcsolatosan kért segítséget egy olvasónk. Nagycsaládban élnek együtt, 42 éves fia 2-es típusú diabéteszes és értelmi fogyatékos. Sajnos a HbA1c-értékei 8 százalék felett vannak, ezért fizetnie kell az inzulinért. Fogyatékossága miatt nem tudja kontrollálni étkezését, a több generáció együttélése csak ront a helyzeten. Édesanyja „tehetetlen”. A kezelőorvosa másik terápiát ajánlott, de akkor az inzulinbeadás és az étkezés közti várakozás volt a probléma, nem várta meg a fél órát. Mivel külső segítséget igénylő hipoglikémiája nem volt, ami esetleg indokolná a TB-támogatást, nincs mit tenni?

 Tovább
Életek és életművek

Életek és életművek

Szerző: Szőke Mária

Minden cukorbeteg élete egy életmű, naponta megérdemli az elismerést. Lapunk különösen „nagy becsben tartja” az évtizedek óta példaértékűen küzdőket. 20. születésnapunk óta minden évben a Civil Fórumon, idén a 25 éves születésnapi ünnepségünkön adtuk át a Joslin Diabetes Center által adományozott Joslin-díjakat.

 Tovább
Adag vagy 10 deka?

Az olvasó kérdez, a dietetikus válaszol

Adag vagy 10 deka?

Nagy megelégedéssel forgatom a „Receptsarok” című kiadványukat, amely nagyon sok jó receptet tartalmaz. Egy javaslattal szeretnék élni: nagyon hasznos lenne, ha az ételek tápanyagtartalmát nem 1 adagra vonatkoztatva adnák meg, hanem például 100 grammra.
Egy adag súlya ételenként és egyénenként is más és más lehet. A szigorúbb étrend összeállítását nagyon megkönnyítené a javasolt értékek megadása. (Nekem napi 50 g fehérjével és 160–180 g szénhidráttal kell számolnom).
Dr. Ferenczy Tibor

 Tovább
Szénhidrátszámolás lépésről lépésre

Szénhidrátszámolás lépésről lépésre

Szerző: Kicsák Marian

A szénhidrátszámolás segíthet abban, hogy a nagyobb vércukor-ingadozásokat elkerülje, vércukra zömében 4 és 8 mmol/l között legyen. Az inzulinadagot – ha inzulint szükséges adnia – a fogyasztani kívánt szénhidrátmennyiséghez pontosabban tudja majd igazítani, ha jól számol. A szénhidrátszámolás nem bonyolult, de gyakorlást igényel.
A szénhidrátszámolás segít abban is, hogy az ételek széles választékát tudja az étrendjébe illeszteni anélkül, hogy a vércukorértékei magasra emelkednének. Márpedig sokféle dolgot enni sokféle módon elkészítve az egészséges táplálkozás egyik alapelve. Kedvenc ételeit továbbra is „biztonságosan” (nem emelkedik magasra a vércukra, nem növekszik folyamatosan a testsúlya) eheti, ha figyel arra, milyen gyakran eszi ezeket, milyen mennyiségben, és képes azok szénhidráttartalmát a lehető legpontosabban kiszámolni.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!