Vadon termő gyógynövények
Cukormentes desszertek zöldfűszerekkel
A korai, intenzív tavasz hatására szervezetünk még inkább áhítozik a megújulásra, de a piaci standokon hívogató zöldségfélék sajnos még a melegházból vagy melegebb éghajlatról érkeznek, így nem tartalmazzák azt a vitamin- és ásványianyag-mennyiséget, amire valójában szükségünk volna. Bármily furcsa, júniusig, míg az első szabadföldi termények fogyaszthatók lesznek, csak gyűjtögető életmóddal juthatunk teljes tápértékű „zöldekhez”.

A természet sokkal gazdagabban kínálja a tápanyagforrásokat, mint első látásra gondolnánk, ha a lombtalan erdőt járjuk. Valójában ez az időszak az aljnövényzet kánaánja, hisz miután kizöldellnek a fák, ez a terület nem jut elég fényhez. Később a mezőkön, vízpartokon érdemes keresgélnünk, és a járatlan városlakó ezekre a túrákra jobb, ha felfegyverkezik egy növényhatározóval is. Persze míg egy vidéki embernek szinte a keze ügyében van ez a lehetőség, egy városinak olyan távolinak tűnik.
Számukra jó hír, hogy a szemfülesebb piaci árusok és fűszeresek szereznek be belőlük, és a természet ajándékait térítés ellenében megvásárolhatjuk. A gyógynövények alkalmazása a gyógyászatban az elmúlt évtizedekben újra elterjedt, elsősorban a betegségmegelőzés szolgálatában. Ahogy a szárított fűszer, a szárított gyógynövény is koncentrált formában hordozza a hatóanyagokat, de különösen a teakeverékek esetében élvezeti értéke meglehetősen alacsony. Ugyanezeket magunkhoz vehetjük frissen, ételeinkhez adva, vagy éppen alapanyagul használva őket, így felfedezhetjük a bennük rejlő gazdag ízvilágot is. Most néhány ötletet adunk arra, hogyan csempészhetjük be ezeket a természetes tápanyagforrásokat mindennapi étrendünkbe.
Szamóca (Fragaria vesca)
A rózsafélék családjába tartozik, és apró szemű, vadon termő változata egy valóságos kis patika. Rendkívül illatos és zamatos, keveset használjunk belőle, nagy mennyiségben túlságosan tömény.
Hatóanyagai: flavonoidokban gazdag, antioxidáns hatású.
Mire jó? Szívbetegség, cukorbetegség, mentális hanyatlás kezelésére, csökkenti a koleszterinszintet.
Citromfű (Melissa officinalis)
Nevét citromos illatú leveleiről kapta. Bár manapság ritkán fordul elő természetes környezetében, ha gyökeret ver egy kertben, szinte kiirthatatlanul szaporodik. Cserépben, balkonládában is jól termeszthető. Egy dologra kell ügyelni a használatánál: leszedés után gyorsan fel kell használni, mivel levele hamar megbarnul, és kellemes, friss ízét is elveszti. Ha gyógyhatását is élvezni akarjuk, sütés-főzés nélkül keverjük hozzá ételeinkhez.
Hatóanyagai: illóolajok, cseranyagok, flavonoidok, kávésav, gyanta, szaponin.
Mire jó? Alvászavarok, fejfájás, álmatlanság, gyomoridegesség, puffadás kezelésére, serkenti az epeműködést.
Stevia
A jázminpakóca (Stevia rebaudiana), más nevén sztívia (stevia), édesfű vagy édeslevél az őszirózsafélék családjába tartozó évelő növény, édes leveléről nevezetes fűszer- és gyógynövény.
Hatóanyagai: Levelében megtalálható ásványi anyagok a cézium, a magnézium, a kálium, a foszfor, a cink, a vas, a kobalt és a mangán. Tartalmaz A-, C-, E-, P-vitamint, béta-karotint, nikotinsavat, egyedülálló illóolajokat, aminosavakat és pektineket.
Mire jó? Intenzív édes íze alkalmassá teszi alacsony szénhidrát-bevitelű étrendekben édesítésre. Egyes tüneteket, mint amilyen az elhízás, a cukorbetegség, az allergia, az érelmeszesedés vagy a magas vérnyomás, előnyösen befolyásolhat. A vércukorszintre nincs hatása, sőt még kissé növeli is a glükóztoleranciát, ezért cukorbetegek számára is használható. Meggátolja sok káros baktérium és vírus szaporodását, így hatékonyan alkalmazható megfázás, influenza és szájfertőzés ellen.
Borsmenta
A borsmenta (Mentha × piperita) fűszer- és gyógynövény, az árvacsalánfélék (Lamiaceae) családján belül a Menta (Mentha) nemzetségbe tartozik. Egyéb nevei: borsosmenta, angol menta, mithen menta.
Hatóanyagai: saját illóolajai – mentol, flavonoidok, keserűanyagok.
Mire jó? Elterjedt mint teanövény. Használata egészséges, emésztési zavaroknál, felfúvódásnál, epegyulladásnál, menstruációs zavaroknál nagyon jó szolgálatot tesz.