Szerző: Kicsák Marian Feltöltés dátuma: 2014.03.13.

Éttermi étkezés

Étteremben enni néha jó. Szépen terített asztalok, kellemes atmoszféra, kitűnően elkészített ételek. Lehet különleges alkalom, vagy csak egy kellemes program, amikor az otthoni konyhai előkészületek és főzés helyett étterembe indul az ember. Hogyan teheti kellemes élménnyé az éttermi étkezést ahelyett, hogy azon aggódna, hány száz kilokalóriát fog megenni? Vagy azon rágódna, hogy biztosan az egekbe fog szökni a vércukorszintje, ha ezt vagy azt megeszi? Talán érdemes előzetesen néhány jó döntést hozni, és utána már csak élvezni a finom ételeket.

Illusztráció

Válasszunk körültekintően éttermet!

A szép környezet, a jó kiszolgálás legalább annyira fontos, mint az étel minősége. Ha étteremben szeretnénk enni, már előzetesen információt gyűjthetünk a helyről. Manapság sok vendéglátóhelynek van honlapja, amit megnézhetünk. Ajánlhatják barátok, ismerősök a helyet. De az is lehet, hogy csak jártunkban-keltünkben fedezünk fel egy jó éttermet.

Az első benyomás –„ez egy jó helynek tűnik” – után próbáljuk meg felfedezni az ételkínálatot! A helyszínen akár már a bejáratnál megnézhetjük a kifüggesztett étlapot. Vagy az étterem teraszán gyors „terepszemlét” tartva az ember rá-ránézhet más vendégek tányérjára. Jól néz-e ki az étel? Mekkorák az adagok? Nem egyszer választottam már oly módon éttermet, hogy a teraszán étkezők tányérját és a kiszolgálást figyeltem. Általában egy-két percen belül döntöttem. Talán szerencsém is volt, de ily módon sohasem választottam rosszul éttermet.

Ha már asztalhoz ültünk, finom ételek reményében rendeljünk ételt okosan. Már az elején el kell határozni, hogy csak azért, mert étteremben eszünk, nem fogunk kétszer annyit enni, mint egyébként szoktunk. Választhatunk előételként salátát vagy levest. Ez jó bevált módszer az éhség csillapítására, és arra is, hogy a főételből kevesebbel is beérjük majd. Ne legyünk túl szégyenlősek, merjünk kérdezni vagy az étellel kapcsolatban kisebb változtatásokat kérni. Ha egy étel leírása alapján jónak tűnik, de bizonytalanok vagyunk, hogyan is készül, kérdezzünk rá! Ha kisebb adagot vagy csak köretből kevesebbet (fél adag burgonya, rizs) szeretnénk, szóljunk erről a pincérnek. De a kisebb adag rendelése helyett akár azt is választhatjuk, hogy ételünket megosztjuk mással (kérjünk még egy terítéket). Vagy az ételünk egy részét, amit nem ettünk meg, távozáskor kérjük elvitelre becsomagolni. Ha étteremben eszünk, rendeljünk zöldséget: zöldsalátát, zöldségalapú levest vagy párolt/grillezett zöldséget!

Sok étteremben olyan nagyok az adagok, hogy előételt is rendelhetünk a főétel helyett. A magas zsírtartalmú ételeket érdemes kihagyni. Biztosan van valami jobb az étlapon. Válasszunk például húst vagy halat roston sütve, vagy olyat, amit sütőben párolva készítenek. De nemcsak a bő olajban készült húsokat, de a köreteket (hasábburgonya) is érdemes valami másra cserélni.

Ha otthon odafigyelünk arra, hogy mit és mennyit eszünk, étteremben is könnyebb dolgunk lesz. Amikor egy hússzelet egy igen nagy tányér felét beborítja, akkor már biztos, hogy a felét haza kell vinni vagy áttenni asztaltársunk tányérjára.

Az éttermi étkezés sokszor arra is lehetőséget ad, hogy az ember figyeljen arra, hogy lassabban egyen. A fogások között eltelt idő vagy egy kellemes beszélgetés az asztalnál segít ebben. Érdemes tudatosan figyelni erre! Akár néhány falat elfogyasztása után tegyük le az evőeszközt, és beszélgessünk kicsit. Nagyon valószínű, hogy aki lassabban eszik, kevesebbel is beéri (jóllakottsági érzést okoz a lassú evés). Egyénenként változó, ki mennyi étel elfogyasztása után érzi magát jóllakottnak, mindenesetre a lassú evés segít ebben.

Fent látható egy étlap ízelítőként. Próbáljon meg képzeletben néhány menüsort összeállítani magának!
Fent látható egy étlap ízelítőként. Próbáljon meg képzeletben néhány menüsort összeállítani magának!

A dietetikus választása:

  1. előétel: cézársaláta tenger gyümölcseivel, főétel: gombás rizottó (előételnyi adag), desszert: gyümölcssaláta, italok: szénsavmentes ásványvíz, félszáraz fehérbor (1 dl)
  2. leves: tanyasi tyúkhúsleves, főétel: egészben sült borjúkaraj grillezett zöldségekkel, desszert: citromos túrószelet, italok: szénsavmentes ásványvíz, kávé (édesítőszerrel, tejszínnel)
  3. leves: marhahúsleves zöldségekkel, daragaluskával, főétel: sült kacsacomb almás párolt káposztával, italok: szénsavmentes ásványvíz, száraz vörösbor (1 dl)

A svédasztal veszélye

A korlátlan fogyasztást kínáló büféasztalos étkezés a kísértés netovábbja lehet. Előfordulhat, hogy nem tudunk ellenállni a csábító falatoknak és többféle ételt vagy nagyobb adagokat szedünk a tányérra, miután többször is szedhetünk. Svédasztalos étkezésnél a pincérek szükség szerint elviszik a tányérokat, ezzel még nagyobb galibát okozva. Mert ha egy-egy adag étel, amit szedtünk és megettünk, önmagában nem is túl nagy, az ember hajlamos „elfelejteni”, hány kistányérnyi finomságot evett már meg, közben pedig ügyesen számolni, hogy az mennyi szénhidrátot is tartalmazott, nem könnyű feladat. Természetesen az ember az ízek élvezetére és a kellemes asztaltársaságra figyel elsősorban, de azért az elfogyasztott ételmennyiséget is valahogyan kontroll alatt kell tartania.

Desszert és kávé

Ha okosan rendeltünk és lassan ettünk, kis adag desszerttel is be fogjuk érni a végén. Válasszunk olyan desszertet, amelynek adagja kicsi, vagy osszuk meg valamelyik asztaltárssal a saját nagyobb adagnyi desszertünket. Esetleg kérjünk az övékből 2-3 falatnyit. (Ez utóbbi „akcióhoz” evőeszközt és üres tányért kérhetünk a pincértől.) A friss gyümölcs is jó választás desszertként.

Az étkezés lezárásaként vagy akár a desszerthez fogyasztható kávé. Az egyszerű feketekávé cukor nélkül vagy energiamentes édesítőszerrel, kevés tejjel vagy kávétejszínnel jó választás. A kávékülönlegességekre desszertként is tekinthetünk. Ilyen például a tejhabos kapucsínó vagy jeges kávé, esetleg valamilyen kevés alkohollal „megízesített” kávé.

Italválasztás

Cukorbetegeknek a hozzáadott cukrot tartalmazó üdítőitalok és alkoholos italok inkább kerülendők. Válasszon ásványvizet, esetleg a cukormentes üdítőitalok közül. Aperitif helyett inkább étkezés közben vagy azt követően igyon egy pohár alkoholos italt. Cukorbetegként nyugodtan megihat egy pohár bort vagy sört. A nagyobb mennyiség azonban itt is kerülendő. Arról se feledkezzen meg, hogy nemcsak az ételek, de az alkoholos italok is (nem kevés) energiát tartalmaznak. Akár arról is érdemes előre dönteni, hogy desszertet vagy inkább alkoholos italt fogyaszt.

Étkezés étteremben és inzulinadás

Vegye figyelembe, hogy milyen a vércukorszintje, tervezze meg, hogy mennyi szénhidrátot fog enni, és ennek megfelelően adagolja az inzulint! Vegye figyelembe, hogy mennyit ajánlott várnia az inzulinbeadás és az étkezés megkezdése között! Már ételrendeléskor számoljon ezzel, és akár kérdezzen rá a pincérnél, mennyit kell majd várni az ételekre!

szerzo

Kicsák Marian

Az Orvostovábbképző Egyetem Egészségügyi Főiskolai Karának dietetikai szakán 1990-ben szerzett kitüntetéses diplomát, 1996-ban egészségügyi szakoktatói diplomát. Jelenleg Nyíregyházán, a Jósa András Oktatókórházban dolgozik. Több mint két évtizede rendszeresen, sikerrel végzi a cukorbetegek terápiás célú oktatásával kapcsolatos feladatait. Több, betegeknek szóló könyv, tájékoztató füzet szerzője, társszerzője.

Megjelent a diabetes2013/5. számában

Rendelje meg a Diabetes című betegtájékoztató kiadványt, és féláron adjuk mellé a Diabetes különszámokat és a Hypertonia Magazint!
(Legfeljebb 3 db-ot)

 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!