Állok a tükör előtt. Mikor is vettük ezt a tükröt? Hallottam, hogy idővel torzítanak. Na de ennyire? Ezekkel a mai mosószerekkel sem vagyok elégedett. Egy idő után, bármilyen óvatosan mosom, összemennek a ruhák. Közeledik a havi vérzésem, ilyenkor mindig megduzzad a nők hasa. Valószínűleg túl sokat ittam tegnap, s most tele vagyok vízzel.
A kardiológia (szívgyógyászat) és a cukorbetegség összefonódása nagyon szoros. A cukorbetegség egyrészről szívizom-károsodást, másrészről korai érelmeszesedést okozhat. A kardiológiai ambulanciákon a 2-es típusú és a már szervi szövődményekkel rendelkező 1-es típusú diabéteszes betegek nagyszámban jelentkeznek. Fontossága és gyakorisága miatt az ütőér-meszesedésről (atherosclerosisról, arteriosclerosisról) szeretnék részletesen írni.
A cukorbetegségben kialakuló szövődmények közül a vesebetegség megjelenése körülbelül a diabétesz 15-20 éves fennállása után várható, és krónikus veseelégtelenséghez vezet. Átlagosan – enyhébb vagy súlyosabb formában – minden harmadik cukorbetegben fellép, jelentősége egyre nagyobb, hiszen napjainkban a cukorbetegség a művesekezelést igénylő betegek 30–50 százalékának kórtörténetében megtalálható.
A gyógyszerek törzskönyvezését, forgalomba hozatalát időt, szellemi munkát, ötletet és jelentős anyagi befektetést igénylő folyamat, a gyógyszerkifejlesztés időszaka előzi meg. E folyamat feladata, hogy a későbbi gyógyszer – az akkor még potenciális gyógyszer – megfeleljen a kötelező hármas követelménynek, a megfelelő minőségnek, a bizonyított hatásosságnak és a biztonságos alkalmazhatóságnak.
Bíró Antalné, Berettyóújfalun élő sorstársunk 2009-ben a 25 évnyi diabéteszért járó Joslin-oklevelet vette át a Diabetes születésnapi ünnepségén Veszprémben. Pedig messze túl volt már akkor a 25 éven! Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy most, a II. Civil Fórumon Budapesten az 50 évnyi diabéteszért járó érmet vehette – volna – át, ha épp nem egy műtét után lábadozott volna otthon. Hosszú, részletes vallomást küldött szerkesztőségünknek, most ebből – a gyermekkorról szóló fejezetekből – olvashatnak néhány részletet.
A mediterrán étrend nem különleges étkezési terv, csupán a mediterrán országok lakói hagyományos étkezési szokásainak összessége. Minél szorosabban követi valaki a hagyományos mediterrán étrendet hosszú időn keresztül, annál inkább csökken a kockázata a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek kialakulásának. Ezért a mediterrán étrendet alkalmazók hosszabb ideig élnek.
A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét! A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!