A cukorbetegség legnagyobb egészségügyi terhét ma az érszövődmények jelentik. Húsz-harminc éves betegségtartam után a betegek többségén kialakulnak a mikrovaszkuláris, és a 2-es típusú diabéteszes betegek jelentős hányadán kifejlődnek a makrovaszkuláris szövődmények (miokardiális infarktus, stroke, alsó végtagi artériás keringési zavar). A mikrovaszkuláris szövődmények egyik fontos képviselője a diabéteszes nefropátia (diabéteszes vesebetegség). Ez a szövődmény a betegek körülbelül 35–40 százalékán alakul ki, kifejlődésében meghatározó szerepet játszik a genetikai háttér. Bár ennek molekuláris biológiai háttere mind a mai napig nem pontosan ismert, epidemiológiai megfigyelések bizonyítják, hogy ha a családban több generáción át előfordult 1-es típusú diabétesz, és a szülők valamelyikén kialakult a diabéteszes nefropátia, akkor az nagy valószínűséggel kialakul az 1-es típusú diabéteszben szenvedő gyermekeken is.
Egy ismerősöm a szomszéd asztalnál ült a belvárosi étteremben, ahol Virág Istvánnal beszélgettem. Mikor az interjú véget ért, átültem volt kolléganőm asztalához, aki alig hitte el, hogy az előbb beteg emberrel beszélgettem. Nem csodálom. Ha valaki ránéz az 59 éves Istvánra, energikus, intelligens, kedves embert lát. Aki beszélget is vele – ahogy én tettem –, még kevésbé hiszi, hogy beteg. Mert nem beteg! Hiszi, hogy egészséges, csak… pedig ami a három pont helyén van, sokakat tönkretett, megviselt volna.
Benedek a vártnál jóval hamarabb, 7 és fél hónapra született, mindössze 1,3 kilogrammos testsúllyal. Bár a természet által kiszabott próbákat hősiesen kiállta, ahogy az a népmesékben lenni szokott, a legkisebb és legbátrabb fiút újabb, még ördöngösebb próba elé állítják: Benedeknek születése második napján bizony a cukorbetegséggel is szembe kellett néznie. Hősünk jelenleg 7 hónapos, és örömmel jelenthetem: nagyszerűen kiállta az újabb próbát is édesanyja segítségével. Erika elmondása szerint kisfia nagyon derűsen és fegyelmezetten viseli diabéteszét, na meg (az országban egyedül ilyen fiatalon) inzulinpumpáját (!). Ha tehetném, én már neki adtam volna nemcsak a fele, hanem az egész királyságot is, ráadásul a legkisebb és legszebb királylány kezét. Benedek édesanyjával, Mester Erikával beszélgettem.
Napjainkban a cukorbetegség korszerű kezelésére számos új gyógyszerkészítmény áll rendelkezésre. A nem gyógyszeres terápia lehetőségei: a diéta, helyes életmód és a fizikai aktivitás fokozása továbbra is a kezelés alapjául szolgálnak. A fentiek mellett a terápiás betegoktatás a mindennapi gyógykezelés és gondozás nélkülözhetetlen eszköze, célja a diabéteszes személy betegségével kapcsolatos tudásszintjének folyamatos növelése, mindez a szénhidrát-háztartás és az életminőség folyamatos javulását eredményezi. Az élethosszig tartó edukációs folyamat keretében a páciens képessé válik betegségét önállóan menedzselni.
A diabéteszes embereknek ma már nem szükséges a korábbi – főként tiltásokon alapuló, az egyén étkezési szokásait figyelmen kívül hagyó –, úgynevezett „cukros” diétát folytatniuk. CSAK egészségesen, a mai korszerű táplálkozási irányelveken alapuló étrendi ajánlásokat követve kell ételeiket elkészíteni és elfogyasztani.
Ez év áprilisában Tihanyban, a Magyar Diabetes Társaság jubileumi kongresszusát megelőző napon, a Civil Fórumon az Alapítvány a Cukorbetegekért kuratóriumi elnöke és a Diabetes főszerkesztője újabb 10 cukorbetegnek nyújtotta át a Joslin Diabetes Centrum elismerő okleveleit.
Ez év áprilisában Tihanyban, a Magyar Diabetes Társaság jubileumi kongresszusát megelőző napon, a Civil Fórumon az Alapítvány a Cukorbetegekért kuratóriumi elnöke és a Diabetes főszerkesztője újabb 10 cukorbetegnek nyújtotta át a Joslin Diabetes Centrum elismerő okleveleit.
Ismeretes szakmai körökben az 1988-as St. Vincent-i deklarációban megfogalmazott program, amelynek kitűzött céljai között szerepelt a cukorbetegek életminőségének javítása, többek között kevesebb vakság és kevesebb amputáció elérése, a diabétesszel szövődött terhesség kimenetelének a normálishoz közelítése. A diabéteszes beteggel foglalkozó szakdolgozó iránti igény is fellépett, hiszen az az ápoló, akinek a képzettsége már tartalmazza a diabétesszel kapcsolatos tudást, nagymértékben hozzájárulhat a kezelés sikeréhez.
Kedves Betegek! Cikksorozatunk eme részében olyan kommunikációs ajánlásokat tárgyalunk, amelyek használata elősegíti a jó orvos–beteg kapcsolatot, s amelyek segítik Önöket abban, hogy jobban megértsék és megértessék magukat orvosukkal.
Az Együtt erősebbek vagyunk – civil program keretében e lapszámunkban már olvashattak egy cikket a megfelelő táplálkozás fontosságáról. Ehhez kapcsolódva most praktikus tanácsokat kapnak: hogyan valósítsák meg a helyes elképzeléseket.
A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét! A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!