A lista alapja az MDT honlapján található Cukorbeteg Szakellátóhely Nyilvántartó Rendszer (2024. április 20-i állapot), az adatokat a beérkezett információkkal fríssitettük.
Az 1-es típusú cukorbetegséggel élő gyermekek az igazgatók döntése alapján az iskolában is maguknál tarthatják a mobiltelefont – írta Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója Facebook-oldalán.
Budapest, 2024. január 11., csütörtök (MTI) – Magyarországon több mint 1 millió 200 ezer cukorbeteg él. Az 1-es vagy 2-es típusú diabétesszel érintettek élethelyzetének könnyebbé tétele rendkívül fontos, ezért a kormány megkezdte a Nemzeti Diabétesz Stratégia kidolgozását – tudatta a Miniszterelnöki Kabinetiroda csütörtökön az MTI-vel.
Hazánkban jelenleg közel 1 millió diagnosztizált cukorbeteg él, nekik és közvetlen környezetüknek mindennapos küzdelmet és odafigyelést jelent állapotuk kontroll alatt tartása. A kulcs a rendszeres önellenőrzésben, a megfelelő életmódban és a hatékony terápiában rejlik – hangsúlyozza a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége, mely a népbetegségnek számító anyagcsere-rendellenességgel kapcsolatos edukációt és közösségépítést tűzte ki célul. A CEOSZ az idei Diabétesz Világnaphoz kapcsolódva ismét elindítja sokkoló kültéri plakátkampányát, hogy felhívja a figyelmet a kezeletlen cukorbetegség gyakori és pusztító következményeire – többek között a szív- és érrendszeri szövődményekre és az idült vesebetegségre.
Diabéteszes gyermek az óvodában, iskolában címen megjelent a Szurikáta Alapítvány legújabb könyve, amely azoknak a pedagógusoknak szól, akik cukorbeteg gyermeket fogadnak intézményükben.
A digitalizáció, az info-kommunikációs technológiák, sőt ma már a mesterséges intelligencia (MI) is a mindennapi életünk megkerülhetetlen, szerves részévé vált. Nincs ez másként az egészségügyben, illetve szűkebb érdeklődésünk, a diabétesz területén sem. Ez a jelenség különösen felgyorsult és látványosan fejlődött a pandémia következtében. A koronavírus okozta világjárvány – egyfajta „katalizátorként” – új kihívásokat, nehézségeket, és ezzel együtt új digitális lehetőségeket, megoldásokat is teremtett.
A technológiai fejlődés egyik célja, hogy mindennapi életünket segítse, támogassa. Számos olyan – a mindennapi élet részévé vált – megoldás érhető el, ami képes adatokat rögzíteni, rendszerezni, elemezni, továbbítani. A diabétesz menedzselésében is egy olyan folyamat elején járunk, ahol a különböző forrásokból származó adatok integrálása, elemzése (belátható időn belül: mesterséges intelligenciával történő elemzése), mind az egyéni terápiás döntések, mind az egészségügyi stratégiai döntéshozatal szintjén segít.
A Magyar Diabetes Társaság Telemedicina oldalrendszere segítségével mind a szakemberek, mind a páciensek bővebb ismeretekre tehetnek szert erről a gyorsan fejlődő területről.
Bőséges és friss tartalom érhető el:
a legfrissebb, telemedicinával kapcsolatos hírek és dokumentumok;
szakemberek és páciensek által tartott videóelőadások, gyakorlati útmutatók, konzultációk;
tudásellenőrző kérdéssorok;
a diabétesz megelőzésében és kezelésében segítséget nyújtó okostelefon-alkalmazások;
a páciensek számára hasznos információkat összegző segédletek gyűjteménye.
A Magyar Hypertonia Társaság (MHT) minősíti azokat az ellátóhelyeket, centrumokat és szakellátó rendeléseket, ambulanciákat, ahol kiemelten fontos a magas vérnyomással élő emberek gondozása, emelt szintű ellátása. Ezek meghatározott feltételrendszer szerint működhetnek. Az MHT rendszeresen ellenőrzi és reakkreditálja őket. Az itt dolgozó specialisták fogadják azokat a pácienseket, akiket a szakorvosok küldenek további vizsgálatokra vagy a terápia meghatározása céljából. Jelenleg az országban elérhető 37 rendelés listáját olvashatják.
A Medicina 2000 Járóbeteg Szakellátási Szövetség 2022 év májusában – a pandémia miatti kétéves szünet után – ismét felmérte tagjai körében, hogy mennyit kell várakozniuk a betegeknek ahhoz, hogy bejussanak egy-egy szakrendelésre.
A cukorbetegség számos szerv és szervrendszer működését megváltoztatja, így a csontrendszer felépítése és működése is módosul. A csontritkulás, tudományos nevén oszteoporózis – azaz a csontok tömegének csökkenésével és szerkezetének gyengülésével (1…
A diabétesz diagnózisa után az egyik legnagyobb nehézséget az étrendünk kialakítása, az előírt, szervezetünknek megfelelő szénhidrátdiéta betartása jelenti. A Szurikáta Alapítvány abban szeretne segíteni az új weboldalán megosztott szakmai cikkekel és receptekkel, hogy ne legyen nagy teher a diéta.
33 éve jelenik meg a Diabetes magazin, hogy minél több információval segítse a cukorbeteg emberek mindennapjait. Folyamatosan próbálkoztunk, hogy egyre jobb legyen, egyre több mindenkihez szóljon ez az edukációs újság. Most újabb álmunk valósult meg, gyermekvállalásról szóló különszámot készítettünk a diabéteszes, illetve diabéteszessé vált kismamáknak a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetségével együttműködésben.
Első hallásra bonyolultnak tűnhet, igyekszem elmagyarázni: A cukorbeteg hölgyeknek évtizedekkel ezelőtt nem javasolták, hogy próbálkozzanak a gyermekszüléssel, sok keserűséget és nagy hiányérzetet okozva ezzel nekik. Szerencsére sokat változott az orvostudomány, a diabéteszhez való hozzáállás, s ma már semmi akadálya annak, hogy diabéteszes hölgyek egészséges gyermeket, gyermekeket szüljenek.
Vannak hölgyek, akik nem cukorbetegek, vagy bár azok, de még nem vették észre, s állapotosak lesznek. A magyar protokoll szerint minden kismamánál elvégzik a vércukorterheléses vizsgálatot, s ilyenkor kiderülhet, hogy gesztációs diabéteszes (terhességi cukorbeteg). Sok esetben elég, ha diétázik a várandósság ideje alatt, előfordul, hogy inzulint is kell adnia magának, de jó eséllyel a diabétesze szülés után elmúlik. Egy dolog marad vissza minden esetben: a kockázat, az átlagosnál nagyobb esély arra, hogy később cukorbeteggé válik. (De mivel ezt tudja, megelőzheti megfelelő életmóddal.)
Különszámunk mindkét típusba tartozó kismamáknak vagy gyermekvállalásra készülő fiatalasszonyoknak szól. A lap szerzői között orvosok, védőnő, dietetikus is megtalálható, de a legizgalmasabb cikkeket érintett édesanyák írták. Alább némi ízelítőt kapnak új különszámunkból. – Herth Viktória
A cím rendszerint akkor születik meg, amikor kész a cikk. Most azonban elsőként a cím fogalmazódott meg bennem: az öregedés művészete. Azonban ahogy gyarapodtak a sorok, rájöttem, nemcsak tiszteletlenség, de hibás is az öregedés szót használnom. Különösen, ha valaki lélekben, stílusban, gondolkodásmódban olyan örök fiatal, mint Tímár Éva színésznő.
A Jászai-Mari-díjas, Kiváló- és Érdemes Művésszel e lap hasábjain elsősorban nem a művészetéről, a szakmai karrierjéről beszélgetünk, hanem az egészségéről. És persze a vérnyomásáról.
A ’90-es évek elején sok településen alakultak cukorbeteg-egyesületek. A közelmúltban, szerkesztőségünk tudomása szerint, három jelentős jubileumi ünnepség volt az országban. Kaposváron, Sárváron az elmúlt 30 évet, Törökszentmiklóson „csak” 20-at ünnepeltek. – Herth Viktória összeállítása
1981. december 15-én a Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézeti diabetológiai ambulanciájának felügyeletével és a Budakeszi Nagyközségi Tanács VB segítségével, Pest megyében elsőként tartott összejövetelt és azóta is működik a Budakeszi Erkel Ferenc Művelődési Központban a Diabetes Klub.
Egy olyan újságot tart a kezében, amelyet azért írunk, hogy tudományos bizonyítékokon alapuló ismeretekről tájékoztasson. Nem tudjuk másképp felvenni a harcot azokkal a szélhámosokkal, akik üzleti hasznot remélve árulnak a neten ezt-azt-amazt. Hogy mit, azt nem lehet tudni…
Több mint 3 millió hipertóniás beteg él Magyarországon. A magasvérnyomás-betegséget néma gyilkosnak is hívják, mivel sokáig teljesen tünetmentes, miközben már pusztítja a beteg szervezetét.
A zsebkönyvben a magas vérnyomás megelőzésétől kezdve a már kialakult betegségről és az azzal való életről olvashat. Kik és miért hajlamosak arra, hogy a magas vérnyomás kialakuljon? Milyen szövődményei vannak a már kialakult betegségnek? Hogyan lehet/kell kordában tartani a hipertóniát, hogy a súlyos szövődményeket elkerülje a beteg? Milyen életmód és gyógyszeres kezelés tanácsolható a betegeknek? A hipertóniaspecialista orvosszerző több évtizedes tapasztalata garantálja, hogy a könyvben szereplő 150 kérdésre a legközérthetőbb és legpontosabb módon kapjon választ az olvasó.
Közösségünk 1996 áprilisában alakult egyesületté. Kezdetben 15–20 tagunk volt, ma már létszámunk – ugyan változó, de – 70 körül mozog. Dr. Sebestyén Miklós főorvos úr álmodta meg és kereste hozzá az alapító tagokat. Célul tűzte ki a betegek felvilágosítását, oktatását…
Gyógyászati segédeszközök támogatási és rendelhetőségi környezete elérhető az alábbi felületen: https://sejk.neak.gov.hu/content.php?s=catalog&portallang=hu Folyamatosan dolgozunk az ön elégedettségének növelésén, kiszolgálásunk hatékonyabbá tételén…
A távgyógyításnak (telemedicinának) többféle módja van. Létezik a hagyományos, valós idejű audio- és videokommunikáció az orvos és a páciens között. Nem azonos idejű, úgynevezett aszinkron folyamatok is részei lehetnek a telemedicinának: egészségügyi adatok tárolása, továbbítása, illetve adott paraméterek távmonitorozása. Tágabb értelemben ide tartozik a telefonos konzultáció, az e-mailben történő tanácsadás, valamint az interneten elérhető, orvosi témájú hanganyagok vagy a kérdezz-felelek jellegű orvosi tanácsadás.
A Diabetes nem csak újság – több annál: mozgalom. Közösség, amely szeretettel fogad, közösség, ahol önmagad lehetsz. Divatos manapság ez a kifejezés: légy önmagad! Általában reklámokban használják, sugallva, ha ezt az illatot fújod magadra, azt az ízt ropogtatod, akkor magadra találsz, teljes életet élsz, akkor és csak akkor megvalósítod önmagad. E szörnyű becsapás helyett nálunk, köztünk mást jelent e kifejezés.
Nem kell szégyellned diabéteszedet, nem kell szoronganod, ha társaságban rád tör a hipó, nem kell hosszan gondolkodnod, ha nem tudod egy étel szénhidrát-értékét! Ha hipózol, szólj a melletted ülőnek, vagy kérdezd meg nyugodtan, szerinte mennyi lehet az ebéd szénhidrátja. Köztünk ez természetes. Ezért jó eljönni a Diabetes szülinapra, ezért jó elmenni havonta a településeden működő klubba, ezért jó barátkozni sorstársakkal. Isteni dolog este tízkor felhívni az ország másik végén cukorbeteg ismerősödet – észre sem fogod venni, pár hónap alatt barátoddá válik –, hogy tanácsot kérj egy problémával kapcsolatban, vagy egyszerűen csak beszélgess vele. Hány barátság, hány szerelem született már – az elmúlt két és fél évtizedben, amióta a Diabetes létezik – a diabétesz apropóján!?
De ha te otthonülő vagy, ha csak lapozgatod az újságot – vagy nézegeted honlapunkat –, akkor is közénk tartozol. Akkor is érezheted: a te bajod nem csak a te bajod. Mások is küzdenek a kilókkal és a grammokkal – kilókkal hasuk tájékán, grammokkal a tányéron. Mások is féltek eleinte, és kétségbeestek, de ma már, ha olvasod írásaikat, láthatod, csak nevetnek a kezdeti riadalmon. A cukorbetegség feltételekhez kötött egészség - mondogatta gyakran Lang Gusztáv, a MACOSZ egykori elnöke, a Diabetes újság tulajdonosának, a veszprémi Cukorbetegekért Alapítványnak első elnöke. Sokan bólogatnak helyeslően – ennyi az egész! És sokan vitatkoznak – ennél azért többről van szó! Ki-ki foglaljon állást magában! Annyi azonban biztos: a cukorbetegség esélyt ad, a cukorbetegséget kézben lehet tartani. Nem kell átadni az uralmat a kórnak! Te dirigálhatsz neki és önmagadnak.
Köztünk önmagad lehetsz: fegyelmezett, öntudatos és majdnem egészséges ember, aki éppen úgy élhet, mint az egészségesek. (Amúgy van egészséges ember..?) Önmagad lehetsz: vidám és sportos, jó alakú és erős. Ha épp szomorú vagy és fáj a lábad, kövérkés vagy és gyenge - akkor is itt a helyed! Keresd köztünk a jó példákat, a leendő barátokat, keresd a válaszokat kérdéseidre. Olvasd-hallgasd az orvosok tanácsait, próbáld ki a dietetikusok receptjeit! Légy önmagad – a cukorbetegek egyre népesebb családjának közösségében!
A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét! A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!