Különszámaink

Éves Diabetes előfizetéssel együtt 50% kedvezménnyel rendelhetők

Olvasson bele!

Gyermekvállalás cukorbetegen, cukorbetegség a terhesség alatt (2024)

Diabetes Junior 2023/24.


Hírek

Diabéteszes gyermekeket segítő civil szervezetek és a Magyar Diabetes Társaság gyermek szakellátóhelyei

Diabéteszes gyermekeket segítő civil szervezetek és a Magyar Diabetes Társaság gyermek szakellátóhelyei

A lista alapja az MDT honlapján található Cukorbeteg Szakellátóhely Nyilvántartó Rendszer (2024. április 20-i állapot), az adatokat a beérkezett információkkal fríssitettük.



Az MDT elnökének levele a WHO Világnap kapcsán

PDF letöltése


Cikkek

A jó diabos holtig tanul

DiabAkadémia

A jó diabos holtig tanul

Szerző: Muskát_Erika
Cimkék: beszámoló testmozgás egyesület edukáció személyes

A Sportos Cukorbetegek Egyesülete többnapos intenzív képzést tartott 1-es típusú diabétesszel élő felnőttek számára. A DiabAkadémia célja, hogy a meglévő ismereteket bővítse, elmélyítse. A képzéshez nagyszerű szakemberek, kiváló előadók csatlakoztak, az ő szakértelmük, nyitottságuk, közvetlenségük garantálta, hogy a résztvevők – barátságos légkörben – teljes körű és mély ismereteket szerezzenek a diabétesz kezeléséről.

 Tovább
10 éves a Sportos Cukros

Sportos Cukorbetegek Egyesülete

10 éves a Sportos Cukros

Szerző: Muskát_Erika
Cimkék: egyesület testmozgás

Idén kerek szülinapot ünneplünk, 10 évesek lettünk: 2013. január 30-án került hivatalosan bejegyzésre a Sportos Cukorbetegek Egyesülete, amelyet leginkább Sportos Cukrosként szoktak emlegetni…
 Tovább
10 éves a Sportos Cukros

SCE

10 éves a Sportos Cukros

Szerző: Muskát_Erika
Cimkék: beszámoló edukáció testmozgás

Idén kerek szülinapot ünneplünk, 10 évesek lettünk: 2013. január 30-án került hivatalosan bejegyzésre a Sportos Cukorbetegek Egyesülete, amelyet leginkább Sportos Cukrosként szoktak emlegetni. Hihetetlen belegondolni, hogy már 10 éve segítjük az 1-es típusú diabétesszel élő kicsik és nagyok életét edukációs célú vagy sportos programjainkkal, támogató tevékenységünkkel.

 Tovább
Sportos életmód a diabétesz menedzselésében

A diabétesz világnapja – 2022

Sportos életmód a diabétesz menedzselésében

Szerző: Muskát_Erika
Cimkék: beszámoló közösség rendezvény

Nívós előadásokkal és neves szakemberek részvételével, valamint színvonalas workshopokkal tarkított programkínálat várta november 13-án a Sportos Cukorbetegek Egyesülete és a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem Sport-táplálkozástudományi Központja közös világnapi rendezvényére érkező vendégeket. Az esemény mottója: Sportos életmód a diabétesz menedzselésében.

 Tovább
Sportos Cukros táborok

Sportos Cukros táborok

Szerző: Muskát_Erika
Cimkék: beszámoló testmozgás közösség

Idén is többféle tábort szervezett a Sportos Cukorbetegek Egyesülete az eltérő igényekre reagálva. Azoknak, akik igazán sok mozgásra vágytak, szeretik feszegetni a határaikat, egy keményebb edzőtábort tartottak Mátraházán, a kisebbeket napközis élménytáborban várták Budapesten, a nagyobbak számára pedig sok kirándulással, élményprogramokkal teli sporttábort szerveztek szintén Mátraházán.

 Tovább

Oktatófilmek

A vércukor mérése

A vércukor szabályos mérésének bemutatása, előkészületek, a készülék pontos használata


Miért jó a Diabetes olvasójának lenni?

Miért jó hozzánk tartozni?

A Diabetes nem csak újság – több annál: mozgalom. Közösség, amely szeretettel fogad, közösség, ahol önmagad lehetsz. Divatos manapság ez a kifejezés: légy önmagad! Általában reklámokban használják, sugallva, ha ezt az illatot fújod magadra, azt az ízt ropogtatod, akkor magadra találsz, teljes életet élsz, akkor és csak akkor megvalósítod önmagad. E szörnyű becsapás helyett nálunk, köztünk mást jelent e kifejezés.

Illusztráció

Nem kell szégyellned diabéteszedet, nem kell szoronganod, ha társaságban rád tör a hipó, nem kell hosszan gondolkodnod, ha nem tudod egy étel szénhidrát-értékét! Ha hipózol, szólj a melletted ülőnek, vagy kérdezd meg nyugodtan, szerinte mennyi lehet az ebéd szénhidrátja. Köztünk ez természetes. Ezért jó eljönni a Diabetes szülinapra, ezért jó elmenni havonta a településeden működő klubba, ezért jó barátkozni sorstársakkal. Isteni dolog este tízkor felhívni az ország másik végén cukorbeteg ismerősödet – észre sem fogod venni, pár hónap alatt barátoddá válik –, hogy tanácsot kérj egy problémával kapcsolatban, vagy egyszerűen csak beszélgess vele. Hány barátság, hány szerelem született már – az elmúlt két és fél évtizedben, amióta a Diabetes létezik – a diabétesz apropóján!?

De ha te otthonülő vagy, ha csak lapozgatod az újságot – vagy nézegeted honlapunkat –, akkor is közénk tartozol. Akkor is érezheted: a te bajod nem csak a te bajod. Mások is küzdenek a kilókkal és a grammokkal – kilókkal hasuk tájékán, grammokkal a tányéron. Mások is féltek eleinte, és kétségbeestek, de ma már, ha olvasod írásaikat, láthatod, csak nevetnek a kezdeti riadalmon. A cukorbetegség feltételekhez kötött egészség - mondogatta gyakran Lang Gusztáv, a MACOSZ egykori elnöke, a Diabetes újság tulajdonosának, a veszprémi Cukorbetegekért Alapítványnak első elnöke. Sokan bólogatnak helyeslően – ennyi az egész! És sokan vitatkoznak – ennél azért többről van szó! Ki-ki foglaljon állást magában! Annyi azonban biztos: a cukorbetegség esélyt ad, a cukorbetegséget kézben lehet tartani. Nem kell átadni az uralmat a kórnak! Te dirigálhatsz neki és önmagadnak.

Köztünk önmagad lehetsz: fegyelmezett, öntudatos és majdnem egészséges ember, aki éppen úgy élhet, mint az egészségesek. (Amúgy van egészséges ember..?) Önmagad lehetsz: vidám és sportos, jó alakú és erős. Ha épp szomorú vagy és fáj a lábad, kövérkés vagy és gyenge - akkor is itt a helyed! Keresd köztünk a jó példákat, a leendő barátokat, keresd a válaszokat kérdéseidre. Olvasd-hallgasd az orvosok tanácsait, próbáld ki a dietetikusok receptjeit! Légy önmagad – a cukorbetegek egyre népesebb családjának közösségében!

Herth Viktória
a Diabetes főszerkesztője

 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!